http://www.tarnamedashti.ir/templates/tarnam/ - پویاسامانه
 کد خبر: 729151396/7/22 08:30:59
درگفتگو با کارشناس سلامت روان شهرستان دشتی مطرح شد؛

نرخ بالای اعتیاد در نوجوانان و جوانان دشتی/ هیچ کس مسئول شادی و رضایت مندی شما نیست

کارشناس سلامت روان در شهرستان دشتی گفت: مصرف مواد بین نوجوانان و جوانانی که در خانواده آسیب پذیر پرورش یافته اند بیشتر وجود دارد,کنجکاوی نوجوانان عدم آگاهی والدین و نوجوانان عدم آموزش اطلاعات کافی وروش های فرزند پروری نادرست علت اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان است.نرخ بالای اعتیاد در نوجوانان و جوانان دشتی/ هیچ کس مسئول شادی و رضایت مندی شما نیست

به گزارش ترنم دشتی هرسال از 18 تا 23 مهرماه به عنوان هفته سلامت روان در ایران نامگذاری می شود که در این هفته به اثر گذاری عوامل روانی و محیطی بر سلامت افراد پرداخته می شود.

راحیل زنده بودی به عنوان تنها کارشناس سلامت در شهرستان دشتی و در شبکه بهداشت و درمان مشغول به فعالیت می باشد. با وی در مورد مشکلات روحی و روانی و چالش های موجود در شهرستان دشتی به گفتگو نشستیم:

 

*لطفا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید؟

اینجانب راحیل زنده بودی کارشناس سلامت روان  شاغل در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی هستم.

*اگر یک تعریف کلی در یک جمله از سلامت روان ارائه دهید چه می گویید؟

سلامت روان یعنی داشتن احساس امنیت و آرامش درونی و سلامت فکر و ذهن و روان در کل حالتی است که فرد از خود رضایت داشته و می تواند ظرفیتهای ذهن و توانایی راشکوفا کرده و از آن در اجتماع استفاده کرده و فردی موثر واقع شود.

*محیط کارچه اندازه بر سلامت افراد در جامعه اثر گذار است؟

محیط کار آدمی مکانی است که فرد نیم و گاه بیشتر وقتش را در آن سپری می کند لذا باید محیطی مفرح و شاد و به دور از دغدغه باشد این میزان رضایت مندی در افزایش کارایی و بهره وری  بیشترین  اثر گذاری را دارد و بالعکس,  داشتن محیطی شاد و سالم در محل کار یکی از معیارهای سلامت روان است.

*به عنوان تنها کارشناس سلامت روان در دشتی ، محیط های کار در شهرستان را مناسب کار کردن می دانید؟

محیط کار در شهرستان دشتی بستری از چالشها  و فرصت ها را فراهم می آورد که بسیاری از آنها کما بیش در سایر شهرستان های استان و کشورمان مشابهت دارد و برخی مختص شهرستان دشتی می باشد ، از طرف دیگر هر کارشناس و هر مرکز بهداشتی شرایط خاص خود را داراست .

 کارشناس سلامت روان شغلی است که بافت روانی مراجعان و شرایط شخصی آنها را مدیریت می کند لذا محیط های فرهنگی و اجتماعی گسترده تر از همگون ها را در مراجعان شهرستان دشتی پدیدار می کند که ناشی از شرایط همان محیط کسب کار آداب و سنن اجتماعی است در مجموع سطح فرهنگی  بالای مردم دشتی این امکان را فراهم کرده است که بیشتر مراجعان و خانواده های ان ها دیدگاه مثبتی نسبت به نیازانسانها به مشاوره ها درمان های روانی داشته باشند لذا این مساله بستر نسبت مناسبی را برای کار روانی و بهبود شرایط زندگی مراجعان خدمات سلامت روان را پدید آورده است.

*مهمترین کارهای یک کارشناس سلامت روان چیست؟

با اجرای طرح تحول نظام سلامت مبتنی بر پزشک خانواده شهری وایجاد مراکز سلامت جامعه وبرخورداری از خدمات ارجاع برای جمعیت تحت پوشش در خصوص استقرار کارشناس سلامت روان در مرکز سلامت جامعه شرح وظایف کارشناس سلامت روان برای مراجعین  با ارائه خدماتی مانند افزایش آگاهی افراد و اصلاح باورهای غلط نادرست در فرد سازگاری فرد ، شناسایی بحران ها و چالش های موجود تاثیر گزار بر سلامت روان جامعه،  مشاوره عمومی, آموزش انفرادی و گروهی مهارتهای زندگی و فرزند پروری، آموزش خود مراقبتی در حوزه سلامت روان اجتماعی  و اعتیاد, ،آموزش روانشناختی به بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی، آموزش های روانشناختی کاهش آسیب در مدارس، خدمات روانی و اجتماعی در درمان سومصرف مواد وغیره تعریف شده است.

*بیمارستان و محیط های درمانی شهرستان دشتی را از نظر کارشناسی سالم و ایمن می دانید؟

معیارهای سنجش و سلامتی و ایمنی ترکیبی از  شاخص های کیفی و‌کمی می باشد و قضاوت بهداشتی و ایمنی بدون در نظر گرفتن  شرایط گذشته و بستر خدمات و هدف های تعیین شده ممکن نیست.

در سالهای نه چندان دور شهرستان دشتی از داشتن بیمارستان مناسب محروم بوده است و گسترش امکانات درمانی نسبت به جمعیت تحت پوشش این امکانات چشمگیر بوده است . از نظرگاه اینجانب به عنوان یک کارشناس سلامت روان، نیازها و فرصتهای زیادی برای بهبود فضاهای درمانی و کاهش استرس ها و تنش های محیطهای بهداشتی قابل مطالعه است.

ماهیت اورژانسی بسیاری از خدمات درمان و سختی کار بهداشت و درمان، نیاز به آموزش های روانشناسی برای کنترل هیجانها و خشم و مدیریت ارتباط از سالهای  پیش دبستانی و دبستان به مردم به وسیله کارشناسان سلامت روان و نیز رصد محیط درمانی از نظر معیارهای سلامت روان و اموزش مستمر ضمن خدمت و‌مشاورهای روانی را برای همکاران بخش بهداشت و درمان برجسته می سازد.

شهرستان دشتی به خاطر مردم محجوب و اصیل همانند بقیه مناطق استان از نظر شاخص های سلامت ایمنی روانی در محیطهای درمانی از سطح خوبی برخوردار است اما نیاز به رصد و گرفتن بازخورد واموزشهای روانی جهت بهبود مستمر نیز باید در نظر گرفته شود.

*مهمترین آیتم های اثر گذار در سلامت افراد در جامعه از نظر شما چیست؟

متاسفانه در میان عموم جامعه سلامت روان به اندازه جسم دارای اهمیت نیست, در حالی که سلامت روان مسله ای مهمی است, عوامل متعددی بر روی سلامت و سلامت روان افراد جامعه تاثیر گزار است عوامل فردی (شامل ژنتیک, جنسیت, اعتقادات و باورهاو عوامل محیطی )و عوامل محیطی(فرهنگی اقتصادی و اجتماعی )بیکاری و در آمد پایین و سبک زندگی ناسلام و وجود بیماری جسمی و روانی در بین افراد از مهمترین این آیتم هاست.

*بیشترین مرگ و میر در شهرستان و استان ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است استرس در این بیماری ها چه نقشی دارد؟

استرس در همه ی  زمینه های زندگی و در همه  جا  با درجات مختلف حضوری دایمی دارد ,علتهای اصلی استرس  عبارتند از دگرگونی های زندگی, گرفتاریهای زندگی  و ناکامی و تعارض ها,  استرس بخشی از زندگی است اما اگر ان را مدیریت نکنیم قطعا منجر به مشکلات احساسی و فیزیکی و بیماریهای قلبی و عروقی می شود, اختلالات اضطرابی می تواند سهم بزرگی در بیماریهای قلبی داشته باشد.

*اعتیاد درمیان جوانان و نوجوان در دشتی در حال شیوعی گسترده و باورنکردنی است، علت این شیوع بزرگ را چه می دانید؟

مصرف مواد بین نوجوانان و جوانانی که در خانواده آسیب پذیر پرورش یافته اند بیشتر وجود دارد,کنجکاوی  نوجوانان عدم آگاهی والدین و  نوجوانان عدم آموزش  اطلاعات کافی وروش های فرزند پروری نادرست علت اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان است.

*به عنوان کارشناس سلامت روان بهترین ره حل برای معضل اعتیاد در دشتی را چه چیزی می دانید؟

متاسفانه بیشتر افرادی که درگیر اعتیاد هستند جوانان ونوجوانان هستند  و این امر به عنوان یک معضل اساسی در جامعه تبدیل شده است. بهتر است این افراد شناسایی شوند و کلاسهای آموزشی برای اگاهی از آسیب های ناشی از اعتیاد برگزار گردد, آموزش در مدارس مهمترین و اساسی ترین راه حل برای این معضل است  البته  در ابتدا نوجوانان جوانان بیشتربه عنوان سرگرمی به این موضوع نگاه می کنند  و بعد درگیر می شوند پس می توانیم با ایجاد محل های امن  و امکانات رفاهی جوانان ونوجوانان را به سرگرمی سوق دهیم.

*مردم برای سلامت روان خود چه کارهایی انجام دهند؟

به راستی زندگی ساده است اما اصرار می ورزیم آن را سخت سازیم   مشکلات بخشی از زندگی ماست, و زندگی برای هیچ کس ساده نیست و باید باور کنیم استعداد خاصی داریم وبا روش خودمان آن را شکوفا کنیم کارهایی ساده و جزیی و کارساز در جهت سلامت روان میتوانیم انجام دهیم  .

هر روز 10تا30 دقیقه پیاده روی کنیم, هنگام راه رفتن لبخند بزنیم, برای شروع هر کاری برنامه ریزی کنیم, هیچ کس مسئول شادی و رضایت شما نیست بجز خودتان, سطح توقع خود را از اطرافیان کم کنید, هر روز زمانی را برای دعا و عبادت و مدیتیشن و نظایر آن در زندگی خود قرار دهید.

*نقش خانواده در سلامت روان جامعه را چه اندازه می دانید؟

خانواده بنیادی ترین و قدیمی ترین  نهاد اجتماعی است با این وجود به نظر می رسد که فشارها و گرفتاریهای اجتماعی در حال متلاشی کردن این نهاد است, اکثر والدین قبول دارند  که فرزندان خود راخوب نمی شناسند و روابط آنها با یکدیگر مثل روابط بیگانگان است حتی بعضی از والدین معتقدند که این شکاف روز به روز عمیقتر و فاجعه امیزتر می شود ,هر اندازه انرژی کودکان و نوجوانان بیشتر مهار شود احساس ناکامی آنها به همان اندازه بیشتر خواهد افتاد و بهداشت روانی آنها نیز به همان اندازه بیشتر به خطر خواهد.

خانواده اولین نهادی است که آدمی از آن وارد اجتماع می شود و نیز اولین جایی است که بسیاری از رفتارها را می آموزد, خانواده در شکل گیری شخصیت و رفتار فرد نقش بسزایی دارد,

*کلام آخر؟

در پایان از زحمات همه همکارانم در شبکه بهداشت  درمانی شهرستان دشتی و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر که هریک به نوعی به بهبود و وضعیت بهداشتی و سلامت روان خطه ادب پرور دشتی کمک می کنند تشکر می کنم  و به ویژه  مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر سر کار خانم اکبری زاده و جناب اقای متولی مسول واحد سلامت روان شهرستان دشتی  وریاست محترم شبکه بهداشت درمان دشتی جناب اقای دکتر بحرانی سپاسگزارم و امیدوارم با کمک همکاران عزیز بتوانیم خدمات بهداشتی درمانی این مردم گرانقدر ارائه نموده و در ارتقاء مستمر شاخص های بهداشت و درمان سهیم باشیم.

مصاحبه: وحید ابراهیمی

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  حاجياني | 23 مهر 1396 21:55:00 | ارسال پاسخ
  0
  1
  متاسفانه اعتياددرشهرستان ماريشه دوانده ووجودچنين افرداي براي مبارزه بااين معزل لازمه واساسي است،من به نوبه خودم ازخانم زنده بودي براي داشتن چنين فعاليت هايي سپاسگزارم.باتشكرازترنم دشتي
  بابک | 23 مهر 1396 22:18:08 | ارسال پاسخ
  0
  1
  بسیار عالی و آموزنده بود مرسی از خانم دکتر
  Ali | 23 مهر 1396 22:21:45 | ارسال پاسخ
  0
  1
  بسیار عالیه خانم زنده بودی
  Ali | 23 مهر 1396 22:22:01 | ارسال پاسخ
  0
  1
  بسیار عالیه خانم زنده بودی
  Sahar | 23 مهر 1396 22:49:16 | ارسال پاسخ
  0
  1
  سلام خانم زنده بودی ...خسته نباشید ...ممنون بابت زحماتی ک در شبکه درمانی میکشید امیدوارم شاهد موفقیت روز افزون شما و‌کمک ب شبکه باشیم .ممنون از زحمات بی دریغ شما .
  زهرا | 24 مهر 1396 11:54:07 | ارسال پاسخ
  0
  0
  با عرض سلام و خسته نباشین, شکر خدا با وجود طرح تحول خدمات بهداشتی بیشتر شده با تشکر
  لیلا | 24 مهر 1396 12:51:32 | ارسال پاسخ
  0
  0
  تشکر از حضورتون
  مهمان | 24 مهر 1396 12:52:07 | ارسال پاسخ
  0
  0
  با سلام و عرض ادب خدمت خانم روانشناس عزيز شهرستان دشتي سركار خانم راحيل زنده بودي از زحمات فراوان شما سپاسگذاربم به اميد موفقيتهاي روزافزون
  حسين هاشمي | 24 مهر 1396 12:56:31 | ارسال پاسخ
  0
  0
  سپاسگذاربم خانم دكتر واقعا باعث افتخاره روانشناس و انسان بزرگي مثل شما در شهرستان كوچك ما حضور دارند از زحمات شما كمال تشكر را داريم
  احمدی | 24 مهر 1396 12:57:34 | ارسال پاسخ
  0
  0
  باسلام و تشکر از سرکار خانم زنده بودی
  فاطمه | 24 مهر 1396 13:04:06 | ارسال پاسخ
  0
  0
  خيلي عالي و مفيد با تشكر از سركار خانم زنده بودي عزيز بابت كلاسهاي مفيدي كه براي خانواده ها و نوجوانان برگزار ميكنيد. با تشكر از ترنم دستي بابت مصاحبه مفيد
  مختاری | 24 مهر 1396 13:09:11 | ارسال پاسخ
  0
  0
  بسیار عالی و به جا .امیدوارم اموزش جهت والدین همه گیر شود  اخبار استان
 • اردوی راهیان نور معبری به‌سوی خودسازی و تقرب به شهدا است
 • غرق‌شدن 5 تبعه خارجی در رودخانه مند شهرستان دشتی
 • اهانت استاد دانشگاه آزاد به شهید رئیس‌علی دلواری قابل گذشت نیست
 • عاملان قتل در شهرستان دشتی دستگیر شدند
 • تجهیز ناوگان موتوری شهرداری به ماشین سردخانه دار
 • استان بوشهر ۷ بار لرزید/ تیم‌های عملیاتی در آماده‌باش
 • رسانه‌های غربی به دنبال گسستن کانون خانواده در ایران هستند
 • امنیت زیباترین هدیه شهدا به مردم است
 • برگزاری جشن بزرگ ازدواج آسان درشهرشُنبه
 • 330 میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شد
 • تصفیه آب دریا راه‌حلی مؤثر برای تأمین آب شرب در استان بوشهر
 • آمادگی کامل شُنبه برای میزبانی از مسافران نوروزی/به کمک نیروی انتظامی امنیت کامل نوروزی برقرار می‌شود
 • تلاش‌های مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه ناحیه دشتی ستودنی است
 • ولایت مداری عامل طهارت روح شیعه است
 • مهندسان دشتی علل عدم پیشرفت دشتی را بررسی می‌کنند/ از آینده‌نگری برای کمبود آب تا استفاده از الگوی های بومی پیشرفت
 • ضعف مفرط مدیریت اشتغال در دشتی/ظرفیت‌هایی که با فرصت سوزی از بین می‌روند
 • وقتی آقای مجری، شهردار بندر تاریخی بوشهر می شود/ آن مرد همسایه آمد
 • هنرهای تجسمی زمینه‌ساز اشتغال جوانان/با باور قلبی و پشت‌کار موانع زیادی را برداشتم
 • اطلس اجتماعی شهرستان دشتی تدوین شود
 • زمینه‌لرزه‌ای به قدرت 4.6 دهم در مقیاس ریشتر عسلویه را لرزاند
 • آرشیو
  ورزشی
 • استقلال فاتح دربی هشتاد و ششم شد/آبی‌ها انتقام بازی رفت را گرفتند
 • انتقاد صریح کونته از وضعیت موراتا: او باید مشکلات احمقانه‌اش را برطرف کند!
 • گزارش تمرین امروز تراکتور سازی/ اولین حضور سرمربی سائلام
 • چرا شفر به دنبال هافبک طراح است؟
 • سنگین‌وزن جودوی ایران فینالیست شد
 • راهیابی محجوب به فینال با پیروزی مقابل جودوکار روس
 • طارمی به آرزویش رسید!
 • محجوب به نیمه نهایی صعود کرد
 • یک مربی سالم آمده تا تراکتور را قهرمان کند
 • تساوی بادران به سود نفت مسجد سلیمان
 • ITC طارمی صادر شد
 • ۲هزار و ۶۰۰ نفر ایرانی تماشاگر بازی ایران و اسپانیا/فردا قرعه‌کشی برای انتخاب نهایی هواداران ایران در روسیه
 • تصویب مقرارت جدید کمیته انضباطی توسط کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال
 • پورقاز: به علی کریمی گفتم من فحش ندادم!
 • صالحی امیری: انسجام کمیته ملی المپیک با مجموعه دولت، مجلس و سایر نهادها دنبال خواهد شد
 • مراسم تشییع پیکر تقی روحانی برگزار شد
 • کرانچار از غرامت 4 میلیاردی گذشت
 • قنبری: کرانچار مرد بزرگی بود
 • مراسم معارفه رئیس جدید کمیته ملی المپیک در غیاب اصحاب رسانه برگزار شد
 • ویارئال به دنبال جذب ستاره الهلال
 • آرشیو