http://www.tarnamedashti.ir/templates/tarnam/ - پویاسامانه
 کد خبر: 729151396/7/22 08:30:59
درگفتگو با کارشناس سلامت روان شهرستان دشتی مطرح شد؛

نرخ بالای اعتیاد در نوجوانان و جوانان دشتی/ هیچ کس مسئول شادی و رضایت مندی شما نیست

کارشناس سلامت روان در شهرستان دشتی گفت: مصرف مواد بین نوجوانان و جوانانی که در خانواده آسیب پذیر پرورش یافته اند بیشتر وجود دارد,کنجکاوی نوجوانان عدم آگاهی والدین و نوجوانان عدم آموزش اطلاعات کافی وروش های فرزند پروری نادرست علت اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان است. نرخ بالای اعتیاد در نوجوانان و جوانان دشتی/ هیچ کس مسئول شادی و رضایت مندی شما نیست

به گزارش ترنم دشتی هرسال از 18 تا 23 مهرماه به عنوان هفته سلامت روان در ایران نامگذاری می شود که در این هفته به اثر گذاری عوامل روانی و محیطی بر سلامت افراد پرداخته می شود.

راحیل زنده بودی به عنوان تنها کارشناس سلامت در شهرستان دشتی و در شبکه بهداشت و درمان مشغول به فعالیت می باشد. با وی در مورد مشکلات روحی و روانی و چالش های موجود در شهرستان دشتی به گفتگو نشستیم:

 

*لطفا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید؟

اینجانب راحیل زنده بودی کارشناس سلامت روان  شاغل در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی هستم.

*اگر یک تعریف کلی در یک جمله از سلامت روان ارائه دهید چه می گویید؟

سلامت روان یعنی داشتن احساس امنیت و آرامش درونی و سلامت فکر و ذهن و روان در کل حالتی است که فرد از خود رضایت داشته و می تواند ظرفیتهای ذهن و توانایی راشکوفا کرده و از آن در اجتماع استفاده کرده و فردی موثر واقع شود.

*محیط کارچه اندازه بر سلامت افراد در جامعه اثر گذار است؟

محیط کار آدمی مکانی است که فرد نیم و گاه بیشتر وقتش را در آن سپری می کند لذا باید محیطی مفرح و شاد و به دور از دغدغه باشد این میزان رضایت مندی در افزایش کارایی و بهره وری  بیشترین  اثر گذاری را دارد و بالعکس,  داشتن محیطی شاد و سالم در محل کار یکی از معیارهای سلامت روان است.

*به عنوان تنها کارشناس سلامت روان در دشتی ، محیط های کار در شهرستان را مناسب کار کردن می دانید؟

محیط کار در شهرستان دشتی بستری از چالشها  و فرصت ها را فراهم می آورد که بسیاری از آنها کما بیش در سایر شهرستان های استان و کشورمان مشابهت دارد و برخی مختص شهرستان دشتی می باشد ، از طرف دیگر هر کارشناس و هر مرکز بهداشتی شرایط خاص خود را داراست .

 کارشناس سلامت روان شغلی است که بافت روانی مراجعان و شرایط شخصی آنها را مدیریت می کند لذا محیط های فرهنگی و اجتماعی گسترده تر از همگون ها را در مراجعان شهرستان دشتی پدیدار می کند که ناشی از شرایط همان محیط کسب کار آداب و سنن اجتماعی است در مجموع سطح فرهنگی  بالای مردم دشتی این امکان را فراهم کرده است که بیشتر مراجعان و خانواده های ان ها دیدگاه مثبتی نسبت به نیازانسانها به مشاوره ها درمان های روانی داشته باشند لذا این مساله بستر نسبت مناسبی را برای کار روانی و بهبود شرایط زندگی مراجعان خدمات سلامت روان را پدید آورده است.

*مهمترین کارهای یک کارشناس سلامت روان چیست؟

با اجرای طرح تحول نظام سلامت مبتنی بر پزشک خانواده شهری وایجاد مراکز سلامت جامعه وبرخورداری از خدمات ارجاع برای جمعیت تحت پوشش در خصوص استقرار کارشناس سلامت روان در مرکز سلامت جامعه شرح وظایف کارشناس سلامت روان برای مراجعین  با ارائه خدماتی مانند افزایش آگاهی افراد و اصلاح باورهای غلط نادرست در فرد سازگاری فرد ، شناسایی بحران ها و چالش های موجود تاثیر گزار بر سلامت روان جامعه،  مشاوره عمومی, آموزش انفرادی و گروهی مهارتهای زندگی و فرزند پروری، آموزش خود مراقبتی در حوزه سلامت روان اجتماعی  و اعتیاد, ،آموزش روانشناختی به بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی، آموزش های روانشناختی کاهش آسیب در مدارس، خدمات روانی و اجتماعی در درمان سومصرف مواد وغیره تعریف شده است.

*بیمارستان و محیط های درمانی شهرستان دشتی را از نظر کارشناسی سالم و ایمن می دانید؟

معیارهای سنجش و سلامتی و ایمنی ترکیبی از  شاخص های کیفی و‌کمی می باشد و قضاوت بهداشتی و ایمنی بدون در نظر گرفتن  شرایط گذشته و بستر خدمات و هدف های تعیین شده ممکن نیست.

در سالهای نه چندان دور شهرستان دشتی از داشتن بیمارستان مناسب محروم بوده است و گسترش امکانات درمانی نسبت به جمعیت تحت پوشش این امکانات چشمگیر بوده است . از نظرگاه اینجانب به عنوان یک کارشناس سلامت روان، نیازها و فرصتهای زیادی برای بهبود فضاهای درمانی و کاهش استرس ها و تنش های محیطهای بهداشتی قابل مطالعه است.

ماهیت اورژانسی بسیاری از خدمات درمان و سختی کار بهداشت و درمان، نیاز به آموزش های روانشناسی برای کنترل هیجانها و خشم و مدیریت ارتباط از سالهای  پیش دبستانی و دبستان به مردم به وسیله کارشناسان سلامت روان و نیز رصد محیط درمانی از نظر معیارهای سلامت روان و اموزش مستمر ضمن خدمت و‌مشاورهای روانی را برای همکاران بخش بهداشت و درمان برجسته می سازد.

شهرستان دشتی به خاطر مردم محجوب و اصیل همانند بقیه مناطق استان از نظر شاخص های سلامت ایمنی روانی در محیطهای درمانی از سطح خوبی برخوردار است اما نیاز به رصد و گرفتن بازخورد واموزشهای روانی جهت بهبود مستمر نیز باید در نظر گرفته شود.

*مهمترین آیتم های اثر گذار در سلامت افراد در جامعه از نظر شما چیست؟

متاسفانه در میان عموم جامعه سلامت روان به اندازه جسم دارای اهمیت نیست, در حالی که سلامت روان مسله ای مهمی است, عوامل متعددی بر روی سلامت و سلامت روان افراد جامعه تاثیر گزار است عوامل فردی (شامل ژنتیک, جنسیت, اعتقادات و باورهاو عوامل محیطی )و عوامل محیطی(فرهنگی اقتصادی و اجتماعی )بیکاری و در آمد پایین و سبک زندگی ناسلام و وجود بیماری جسمی و روانی در بین افراد از مهمترین این آیتم هاست.

*بیشترین مرگ و میر در شهرستان و استان ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است استرس در این بیماری ها چه نقشی دارد؟

استرس در همه ی  زمینه های زندگی و در همه  جا  با درجات مختلف حضوری دایمی دارد ,علتهای اصلی استرس  عبارتند از دگرگونی های زندگی, گرفتاریهای زندگی  و ناکامی و تعارض ها,  استرس بخشی از زندگی است اما اگر ان را مدیریت نکنیم قطعا منجر به مشکلات احساسی و فیزیکی و بیماریهای قلبی و عروقی می شود, اختلالات اضطرابی می تواند سهم بزرگی در بیماریهای قلبی داشته باشد.

*اعتیاد درمیان جوانان و نوجوان در دشتی در حال شیوعی گسترده و باورنکردنی است، علت این شیوع بزرگ را چه می دانید؟

مصرف مواد بین نوجوانان و جوانانی که در خانواده آسیب پذیر پرورش یافته اند بیشتر وجود دارد,کنجکاوی  نوجوانان عدم آگاهی والدین و  نوجوانان عدم آموزش  اطلاعات کافی وروش های فرزند پروری نادرست علت اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان است.

*به عنوان کارشناس سلامت روان بهترین ره حل برای معضل اعتیاد در دشتی را چه چیزی می دانید؟

متاسفانه بیشتر افرادی که درگیر اعتیاد هستند جوانان ونوجوانان هستند  و این امر به عنوان یک معضل اساسی در جامعه تبدیل شده است. بهتر است این افراد شناسایی شوند و کلاسهای آموزشی برای اگاهی از آسیب های ناشی از اعتیاد برگزار گردد, آموزش در مدارس مهمترین و اساسی ترین راه حل برای این معضل است  البته  در ابتدا نوجوانان جوانان بیشتربه عنوان سرگرمی به این موضوع نگاه می کنند  و بعد درگیر می شوند پس می توانیم با ایجاد محل های امن  و امکانات رفاهی جوانان ونوجوانان را به سرگرمی سوق دهیم.

*مردم برای سلامت روان خود چه کارهایی انجام دهند؟

به راستی زندگی ساده است اما اصرار می ورزیم آن را سخت سازیم   مشکلات بخشی از زندگی ماست, و زندگی برای هیچ کس ساده نیست و باید باور کنیم استعداد خاصی داریم وبا روش خودمان آن را شکوفا کنیم کارهایی ساده و جزیی و کارساز در جهت سلامت روان میتوانیم انجام دهیم  .

هر روز 10تا30 دقیقه پیاده روی کنیم, هنگام راه رفتن لبخند بزنیم, برای شروع هر کاری برنامه ریزی کنیم, هیچ کس مسئول شادی و رضایت شما نیست بجز خودتان, سطح توقع خود را از اطرافیان کم کنید, هر روز زمانی را برای دعا و عبادت و مدیتیشن و نظایر آن در زندگی خود قرار دهید.

*نقش خانواده در سلامت روان جامعه را چه اندازه می دانید؟

خانواده بنیادی ترین و قدیمی ترین  نهاد اجتماعی است با این وجود به نظر می رسد که فشارها و گرفتاریهای اجتماعی در حال متلاشی کردن این نهاد است, اکثر والدین قبول دارند  که فرزندان خود راخوب نمی شناسند و روابط آنها با یکدیگر مثل روابط بیگانگان است حتی بعضی از والدین معتقدند که این شکاف روز به روز عمیقتر و فاجعه امیزتر می شود ,هر اندازه انرژی کودکان و نوجوانان بیشتر مهار شود احساس ناکامی آنها به همان اندازه بیشتر خواهد افتاد و بهداشت روانی آنها نیز به همان اندازه بیشتر به خطر خواهد.

خانواده اولین نهادی است که آدمی از آن وارد اجتماع می شود و نیز اولین جایی است که بسیاری از رفتارها را می آموزد, خانواده در شکل گیری شخصیت و رفتار فرد نقش بسزایی دارد,

*کلام آخر؟

در پایان از زحمات همه همکارانم در شبکه بهداشت  درمانی شهرستان دشتی و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر که هریک به نوعی به بهبود و وضعیت بهداشتی و سلامت روان خطه ادب پرور دشتی کمک می کنند تشکر می کنم  و به ویژه  مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر سر کار خانم اکبری زاده و جناب اقای متولی مسول واحد سلامت روان شهرستان دشتی  وریاست محترم شبکه بهداشت درمان دشتی جناب اقای دکتر بحرانی سپاسگزارم و امیدوارم با کمک همکاران عزیز بتوانیم خدمات بهداشتی درمانی این مردم گرانقدر ارائه نموده و در ارتقاء مستمر شاخص های بهداشت و درمان سهیم باشیم.

مصاحبه: وحید ابراهیمی

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه
حاجياني | 23 مهر 1396 21:55:00 | ارسال پاسخ
0
1
متاسفانه اعتياددرشهرستان ماريشه دوانده ووجودچنين افرداي براي مبارزه بااين معزل لازمه واساسي است،من به نوبه خودم ازخانم زنده بودي براي داشتن چنين فعاليت هايي سپاسگزارم.باتشكرازترنم دشتي
بابک | 23 مهر 1396 22:18:08 | ارسال پاسخ
0
1
بسیار عالی و آموزنده بود مرسی از خانم دکتر
Ali | 23 مهر 1396 22:21:45 | ارسال پاسخ
0
1
بسیار عالیه خانم زنده بودی
Ali | 23 مهر 1396 22:22:01 | ارسال پاسخ
0
1
بسیار عالیه خانم زنده بودی
Sahar | 23 مهر 1396 22:49:16 | ارسال پاسخ
0
1
سلام خانم زنده بودی ...خسته نباشید ...ممنون بابت زحماتی ک در شبکه درمانی میکشید امیدوارم شاهد موفقیت روز افزون شما و‌کمک ب شبکه باشیم .ممنون از زحمات بی دریغ شما .
زهرا | 24 مهر 1396 11:54:07 | ارسال پاسخ
0
0
با عرض سلام و خسته نباشین, شکر خدا با وجود طرح تحول خدمات بهداشتی بیشتر شده با تشکر
لیلا | 24 مهر 1396 12:51:32 | ارسال پاسخ
0
0
تشکر از حضورتون
مهمان | 24 مهر 1396 12:52:07 | ارسال پاسخ
0
0
با سلام و عرض ادب خدمت خانم روانشناس عزيز شهرستان دشتي سركار خانم راحيل زنده بودي از زحمات فراوان شما سپاسگذاربم به اميد موفقيتهاي روزافزون
حسين هاشمي | 24 مهر 1396 12:56:31 | ارسال پاسخ
0
0
سپاسگذاربم خانم دكتر واقعا باعث افتخاره روانشناس و انسان بزرگي مثل شما در شهرستان كوچك ما حضور دارند از زحمات شما كمال تشكر را داريم
احمدی | 24 مهر 1396 12:57:34 | ارسال پاسخ
0
0
باسلام و تشکر از سرکار خانم زنده بودی
فاطمه | 24 مهر 1396 13:04:06 | ارسال پاسخ
0
0
خيلي عالي و مفيد با تشكر از سركار خانم زنده بودي عزيز بابت كلاسهاي مفيدي كه براي خانواده ها و نوجوانان برگزار ميكنيد. با تشكر از ترنم دستي بابت مصاحبه مفيد
مختاری | 24 مهر 1396 13:09:11 | ارسال پاسخ
0
0
بسیار عالی و به جا .امیدوارم اموزش جهت والدین همه گیر شوداخبار استان
 • پاتک ضد فرهنگی کانال آمد نیوز به زائران اربعین
 • ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از مهم‌ترین عامل بازدارندگی است
 • ایران اسلامی با تمام‌قد در برابر سیاست‌های امریکا ایستاده است
 • بسیجیان در خط مقدم مقابله بانفوذ عقیدتی و سیاسی دشمن هستند
 • قصه‌ها نمود اجتماعی هر جامعه هستند
 • اجرای خدمات جهادی ادارات دشتی در سطح شهر خورموج
 • کار جهادی بن بست شکن است
 • پاسداشت یاد شهدا بزرگ‌ترین مکارم اخلاقی در دین اسلام است
 • تغییر لوله گاز به آب در شهر کاکی شهرستان دشتی استان بوشهر
 • حیدری شهردار جم شد/ آغاز به کار شهردار جدید جم از هفته آینده
 • امام‌جمعه کاکی خون خود را به زلزله‌زدگان کرمانشاه اهدا کرد
 • افتتاح ایستگاه مطالعه در شرکت بیرم کشت شهرستان دشتی
 • دستگاه‌هایی حفار مطالبات شهرداری را پرداخت کنند
 • مجوز حفاری‌ها توسط شهرداری لازم است اما کافی نیست
 • واکنش استاندار بوشهر و وزارتخانه در قبال تخلف آشکار مدیرکل چه خواهد بود
 • نسل اینترنت زده را به سمت کتاب سوق دهیم
 • یک بام دوهوای مخابرات دشتی برای نصب آنتن 4G در شُنبه
 • خدمات جهادی ماندگار با حضور 14 اداره در شهرستان دشتی
 • رونمایی از دیوان محمدخان دشتی در هفته کتاب
 • استان بوشهر مرکز توسعه فرهنگ اسلامی ایرانی شود
 • آرشیو
  ورزشی