http://www.tarnamedashti.ir/templates/tarnam/ - پویاسامانه
 کد خبر: 729301396/8/8 09:09:47
بلوغ نوجوانی و مشکلات پیش روی خانواده ها؛

افسردگی و خشونت هدیه بازیهای رایانه ای به نوجوانان ایرانی

یک کارشناس مشاوره دردشتی گفت: متاسفانه امروزه اکثر بازیهای رایانه ای بدون آسیب شناسی در اختیار نوجوانان قرار می گیرد که حاصل این استفاده خشونت بی حد و حصر نوجوانان و لاقیدی آنان در امور خانواده و مشارکت پذیری اجتماعی است. افسردگی و خشونت هدیه بازیهای رایانه ای به نوجوانان ایرانی

به گزارش ترنم دشتی نوجوانی یکی از مهمترین سرفصل های زندگی انسان است که برای اولین بار طمع شیرین استقلال طلبی را می چشد و در واقع اولین تصمیم گیری های خود را با استفاده از همین حس شورانگیز می گیرد.

نوجوانی را می توان آغازفصل  جوانه زدن عقل و تدبیر در یک شخص دانست و اگر این آغاز با اشتباهات و جهالت هایی آمیخته شود بنیان یک مرد به کلی به بیراه می رود و به راه آوردن این شخص در سنین بالاتر بسیار سخت و گاهی از دسترس والدین وی خارج می شود.

برخی از اشتباهات فکری نوجوانان در این سنین که عمدتا از حس استقلال طلبی و تغییرات بیولوژیکی رخ داده در بدن وی نشات می گیرد این است که دیگر نوجوان فکر می کند بزرگ شده است و در تصمیم گیری های خود دیگر نیازی به نظر پدر و مادر و دیگر دوستان و بزرگتر های خود ندارد.

در واقع بلوغ عاطفی و شرعی نوجوان پلی است که فرد را در این دوره انتقال یاری می کند و اگر مشاوره و راهنمایی های بزرگتر ها در کنار فرد نباشد دچار عصیان و نافرمانی می شود.

نوجوان و جوان چون شیفته مهر و محبت است و تمایل به مشارکت در اجتماع به صورت انتخاب دوست و عضویت در کارهای گروهی را دارد و باتوجه به این که دوستان خوب در کنار خانواده نقشی مهمی در زندگی او ایفا می کنند،  به همین دلیل دقت در انتخاب دوست بسیار مهم است و نباید این گرایش فطری به هم زیستی مفرط با گروه همسالان منجر شود که گاهی باعث افتادن در دام گروههای انحرافی می شود .

علی صلحی مطلق از کارشناسان مشاوره شهرستان دشتی در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: مهمترین مرحله انتقال سنی یک فرد در زندگی گذر از دوران کودکی به نوجوانی و سپس به جوانی است و این گذرگاه می تواند آینده عاطفی و شخصیتی یک فرد را بسازد و فرد را از یک آدم کم رو به پر رو و از آدم خجالتی به پر شر و شور ویا بالعکس تبدیل کند.

وی افزود: انتخاب دوست در مرحله نوجوانی یک از فاکتورهای موفقیت و یکی از شاخص های مهم تربیتی در این سنین می باشد و خانواده ها باید با مراقبت بیش از پیش از فرزندان در این سنین آنها را در امر دوست یابی یاری کنند تا از همنشینی با دوستان ناباب با فرزندانشان جلوگیری کنند.

به طور کلی پایه گذاریهای مهم در حیات، سعادت و شقاوت افراد اغلب مربوط به این دوره است دوران بلوغ و جوانی دوران بروز احساسات مذهبی و تمایلات ایمانی و اخلاقی است و فرد دوست دارد خدا را بشناسد و عاشقانه پرستش کند، روانشناسان دوران بلوغ را دوران ماوراء الطبیعه یا متافیزیک می نامند و این امر حتی در مورد افرادی که در خانواده های مذهبی نبوده و در چنان محیطی رشد نیافته اند صادق است به عبارت دیگر کسی که دارای تربیت صحیح و ایمانی پایدار باشد می تواند دوره بلوغ فطری و الهی را به راحتی پشت سر گذاشته و پیروز باشد.

صلحی مطلق با اشاره به اهمیت تربیت صحیح و ایمانی نوجوانان گفت: تربیت ایمانی و مذهبی نوجوانان یکی از مشکل ترین و مهمترین وظایف والدین و مربیان مدارس می باشد، زیرا اکثر پسران و دختران که در این سن به بلوغ می رسند برای درک مسائل مذهبی نیاز به راهنمایی دارند و مربیان پرورشی و دینی در مدارس نقش بسزایی در این موضوع دارند.

متاسفانه در سالهای اخیر میل و رغبت نوجوانان برای استفاده از بازیهای رایانه ای از حد فزونی یافته و این اعتیاد در برخی از موارد منجر به افسردگی و اغلب افت تحصیلی دانش آموزان شده است و اگر در این موضوع تعلل بیشتری صورت گیرد خشونت به عنوان جزء لاینفک بازیهای رایانه ای نیز هست می تواند ثمره زندگی نوجوانان باشد.

این کارشناس مشاوره به خشونت طلبی نوجوانان پس از استفاده از بازیهای رایانه ای اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروزه اکثر بازیهای رایانه ای بدون آسیب شناسی در اختیار نوجوانان قرار می گیرد که حاصل این استفاده خشونت بی حد و حصر نوجوانان  و لاقیدی آنان در امور خانواده و مشارکت پذیری اجتماعی است.

وی تاکید کرد: مسئولیت پذیری و مشارکت پذیری اجتماعی باید در سن نوجوانی دروجود یک فرد نهادینه شود که با ورود بازیهای رایانه ای به زندگی نوجوان امروزی این امر تا حدود زیادی به فراموشی سپرده شده است و اغلب نوجوانان معتاد به این بازیها اصلا از مشارکت پذیری اجتماعی و مسئولیت پذیری سر رشته ای را نیاموخته اند.

صلحی مطلق با اشاره به ترک دادن این اعتیاد مزمن در بین نوجوانان اضافه کرد: باید والدین در گام نخست با کمک و راهنمایی مشاوران بهداشت و سلامت روان نوجوان را از گوشه نشینی و پرداختن به اینگونه بازیها جدا و سپس با تطابق پذیری آنها با محیط های اجتماعی آینده اجتماعی آنان را بسازند.

خانواده و مدرسه با نظارت مستقیم یا کنترل غیر مستقیم بازیهای نوجوانان نقش مهمی را در کنترل این اعتیاد برعهده دارند ، و این امر زمانی محقق می شود که آنها بتوانند شناخت خود را از رفتار های فرزندانشان بیشتر و آنها را با مسئولیت پذیری در اجتماع آشنا تر کنند.

گزارش:  وحید ابراهیمی

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاهاخبار استان
 • پاتک ضد فرهنگی کانال آمد نیوز به زائران اربعین
 • ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از مهم‌ترین عامل بازدارندگی است
 • ایران اسلامی با تمام‌قد در برابر سیاست‌های امریکا ایستاده است
 • بسیجیان در خط مقدم مقابله بانفوذ عقیدتی و سیاسی دشمن هستند
 • قصه‌ها نمود اجتماعی هر جامعه هستند
 • اجرای خدمات جهادی ادارات دشتی در سطح شهر خورموج
 • کار جهادی بن بست شکن است
 • پاسداشت یاد شهدا بزرگ‌ترین مکارم اخلاقی در دین اسلام است
 • تغییر لوله گاز به آب در شهر کاکی شهرستان دشتی استان بوشهر
 • حیدری شهردار جم شد/ آغاز به کار شهردار جدید جم از هفته آینده
 • امام‌جمعه کاکی خون خود را به زلزله‌زدگان کرمانشاه اهدا کرد
 • افتتاح ایستگاه مطالعه در شرکت بیرم کشت شهرستان دشتی
 • دستگاه‌هایی حفار مطالبات شهرداری را پرداخت کنند
 • مجوز حفاری‌ها توسط شهرداری لازم است اما کافی نیست
 • واکنش استاندار بوشهر و وزارتخانه در قبال تخلف آشکار مدیرکل چه خواهد بود
 • نسل اینترنت زده را به سمت کتاب سوق دهیم
 • یک بام دوهوای مخابرات دشتی برای نصب آنتن 4G در شُنبه
 • خدمات جهادی ماندگار با حضور 14 اداره در شهرستان دشتی
 • رونمایی از دیوان محمدخان دشتی در هفته کتاب
 • استان بوشهر مرکز توسعه فرهنگ اسلامی ایرانی شود
 • آرشیو
  ورزشی