http://www.tarnamedashti.ir/templates/tarnam/ - پویاسامانه
 کد خبر: 736001396/11/15 09:31:35
در گفتگو با یک دانشجوی انقلابی مطرح شد؛

تلاش برای رسیدن به آرمان‌های انقلاب / دانشجوی انقلابی باید پیچیدگی‌های شرایط زمانه را درک کند

دانشجو به سبب ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند مسائل جامعه را واضح‌تر از دیگر قشرها بیان کند و افراد تصمیم گیر و تصمیم‌ساز را در ارتباط با چالش‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی موجود آگاه کند. تلاش برای رسیدن به آرمان‌های انقلاب / دانشجوی انقلابی باید پیچیدگی‌های شرایط زمانه را درک کند

به گزارش ترنم دشتی دانشجویان و دانشگاهیان نیز به‌عنوان بخش مهمی از مردم، نقش آگاهی بخشی و مسیردهی به اقشار مختلف جامعه را در پیروزی انقلاب اسلامی بر عهده داشتند، ولی متأسفانه این نقش تأثیرگذار دانشجویان در پیروزی انقلاب، آن‌طور که باید بازگو نشده است

در گفتگو با محمدامین ابراهیمی دانشجوی دشتیاتی دانشگاه زاهدان درباره‌ی نقش دانشجویان در مبارزات انقلاب و شاخصه‌های یک دانشجوی انقلابی به گفتگو نشستیم:

نقش دانشجویان در جریان شکل‌گیری و اوج یابی نهضت انقلاب اسلامی ایران چیست؟

اولین حرکت در جهت انقلاب اسلامی را می‌توان به اعتراض دانشجویان در 16 آذر سال 32 که در اعتراض به حضور نیکسون روی داد، اشاره کرد. دانشجویان که آمریکا را عامل کوتاه 28 مرداد سال 32 می‌دانستند دست به اعتراض زدند که باعث شهادت 4 تن از دانشجویان شد پس‌ازآن دانشجویان به‌صورت مخفیانه گروه‌هایی در جهت حرکت به‌سوی انقلاب تشکیل می‌دادند که بعد از سال 42 همگی به رهبری امام روند جدیدی راه شکل دادند.

 به جرات می‌توان گفت که هسته اصلی مبارزات علیه حکومت طاغوت را دانشجویان تشکیل دادند عمده کارهای دانشجویان آگاهی و همراه سازی مردم در جهت انقلاب اسلامی بود.

بدون شک دانشجویان از پیشروها و یکی از نیروهای اصلی انقلاب به شمار می‌روند و این مهم سبب شده دانشگاه‌های ایران مرکزی برای مبارزات انقلابی تبدیل شود.

اوج فعالیت‌های مذهبی دانشجویان زمانی بود که رژیم پهلوی سعی داشت دانشگاه را به محیطی فاقد انگیزه‌های مذهبی و اجتماعی تبدیل کند که دانشجویان با تشکیل انجمن‌های اسلامی سعی در ترویج هرچه بیشتر اندیشه‌های مذهبی در دانشگاه داشتند.

 درواقع می‌توان گفت در جوامع و کشورهای گوناگون دانشگاه‌ها طلایه‌دار حرکت‌های پیش روانه، نوگرایان، اصلاحی و یا انقلابی جوامع خود هستند.

در کشور ما نیز دانشجویان دانشگاه‌های کشور این نقش را در انقلاب اسلامی به بهترین نحو ایفا کردند و در جریان شکل‌گیری و اوج یابی نهضت اسلامی ایران، به شکل‌های گوناگون در آن سهیم شدند و نقش پیش روانه خود را ایفا کردند.

تداوم و پویایی جنبش‌های دانشجویی چه تأثیری در به ثمر رسیدن آرمان‌های انقلاب در جامعه دارد؟

دانشجو مؤذن جامعه است (شهید بهشتی) یکی از مهم‌ترین اهداف تشکیل جنبش دانشجویی رصد کردن عملکرد مسئولین است جنبش دانشجویی باید عملکرد مسئولین را زیر ذره‌بین قرار دهد و اگر خطایی صورت گرفت تذکر دهد و در مشکلات کشور راهکار ارائه دهد و عامه مردم را نسبت به مسائل کشور آگاه کند و روشنگری کند و نیروهایی متعهد و متخصص برای اراده جامعه تربیت کند.

دانشگاه از دانشجو، استاد و امکانات آموزشی تشکیل‌شده است که رسالت ایجاد دانش را بر عهده دارد تا مردم از آن برای توسعه و پیشرفت استفاده کنند. هرچند در کنار آن، رسالت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هم بر عهده دارد؛ یعنی وظیفه دانشجو به‌عنوان فردی فرهیخته تنها درس خواندن، کسب نمره مطلوب و درنهایت مدرک نیست بلکه انتظار جامعه از آن‌ها این است که نسبت به مسائل کشور و دغدغه‌های مردم ابراز نظر و ارائه راهکار بدهند که این ویژگی در کشورمان به‌مراتب بیشتر از دیگر کشورها به شمار می‌رود زیرا مسائلی در سطح داخلی و خارجی به وجود می‌آید که جنبش دانشجویی باید به‌عنوان یک رسالت به این امر توجه داشته باشد.

دانشجو به سبب ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند مسائل جامعه را واضح‌تر از دیگر قشرها بیان کند و افراد تصمیم گیر و تصمیم‌ساز را در ارتباط با چالش‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی موجود آگاه کند.

 ازاین‌رو دانشجو به‌عنوان قشری پیشتاز می‌تواند در برهه‌های ویژه سیاسی در تصمیم‌ها اثرگذار باشد که این مهم در دوران پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌خوبی قابل‌مشاهده است و بخشی از آزادی‌های سیاسی که امروزه در کشور وجود دارد، دستاورد کنش و واکنش جریان‌های اصیل دانشجویی در دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

پیوند حوزه و دانشگاه در شکل‌گیری انقلاب اسلامی را چگونه تبیین می‌کنید؟

بعد از سال 42 که سخنان امام علیه حکومت طاغوت پخش شد و امام تبعید شد دانشجویان در کنار طلاب به رهبری امام شروع به حرکت در جهت ایجاد انقلاب اسلامی شدند شاید بتواند گفت هدف دو قشر در جهت انقلاب را باعث اتحاد این دو گروه دانست.

وحدت حوزه و دانشگاه، نقاط قوت این دو نهاد به یکدیگر منتقل‌شده و باعث هم‌افزایی و پیشرفت جامعه می‌شود.

پیش‌زمینه‌های گرایش فکری و عملی دو قشر «روحانی» و «دانشجو» به وحدت، به‌پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گردد. در آن زمان، تمام تلاش‌های مهره‌های وابسته به انگلیس و آمریکا در جهت ایجاد اختلاف و تفرقه بین دو مرکز مهم حوزه و دانشگاه و رودررو قرار دادن دانشجویان و روحانیون بود. رژیم مزدور پهلوی که از استعمار خارجی دستور می‌گرفت و مأمور «اسلام زدایی» در ایران بود و هرگونه نزدیکی و وحدت بین روحانیون و دانشجویان را با تلاش‌های اسلام ستیزانه خود، در تعارض آشکار می‌دید، با برنامه‌ریزی و به‌کارگیری همه حربه‌ها و ترفندها، سعی می‌کرد نه‌تنها مانع نزدیکی و اتحاد حوزه و دانشگاه شود، بلکه به روش‌های گوناگون، بذرهای تفرقه و دشمنی رابین طلاب علوم دینی و دانشجویان، بارور می‌ساخت.

انقلابی گری ازنظر شما به‌عنوان یک دانشجو شامل چه آیتم‌هایی می‌شود؟

یک فرد انقلابی شاخص‌های زیادی دارد که ازجمله ویژگی‌های آن می‌توان معیار انقلابی بودن از زبان مقام معظم رهبری اشاره کرد. پایبند بودن به اصول و ارزش‌های اساسی انقلاب، سعی و تلاش برای رسیدن به‌غایت نهایی یعنی آرمان‌های انقلاب، مقید بودن به استقلال کشور، حساس بودن در برابر دشمن و نقشه دشمن و عدم تبعیت از آن، تقوای دینی و سیاسی، با بصیرتی را می‌توان اشاره کرد. دانشجوی انقلابی باید پیچیدگی‌های شرایط زمانه را درک کند

نقش انجمن‌های اسلامي دانشجویی در شکل‌گیری پیروزی انقلاب اسلامی چگونه بود؟

دانشگاهیان یکی از پایه‌های اساسی مبارزات علیه رژیم پهلوی و نظام شاهنشاهی بودند که همواره در مقابل انحرافات مختلف رژیم وابسته پهلوی دست به اعتراضات مختلف می‌زدند. نقشی که دانشجویان آگاه در حساس‌ترین بزنگاه‌های تاریخ این کشور ایفا کردند ارزشمندترین و ماندگارترین قیام تلقی می‌شود.

امید است جنبش دانشجویی بتواند با برطرف سازی آسیب‌ها, در نظر گرفتن شرایط و استفاده مطلوب از فرصت‌ها راه خود را بهتر از گذشته ادامه دهد که این راه  درنهایت به تثبیت و نهادینه شدن اهداف اصلی انقلاب اسلامی یعنی استقلال و آزادی جمهوری اسلامی ایران منجر شود.

نقش دانشجویان در آگاهی بخشی و مسیردهی به اقشار مختلف جامعه را در پیروزی انقلاب اسلامی بیان کنید؟

وظیفه علمی و سیاسی -اجتماعی دانشجو هیچ‌گاه تعطیل نمی‌شود بلکه فقط کیفیت اوضاع اجتماعی است که بر شدت و ضعف کیفیت آن وظیفه تأثیر می‌گذارد.

حرکت‌های دانشجویان در مراسم‌های مذهبی به‌ویژه در ماه محرم، کاملاً در جهت افزایش آگاهی سیاسی مردم و تحرک بخشیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی‌شده بود. 

دانشگاه یكی از عرصه‎های حضور جوانان درصحنه‌های مبارزات مردمی است و تاریخ انقلاب گویای حضور پرشور دانشجویان در انقلاب اسلامی است به‌گونه‌ای كه دانشگاه را به‌عنوان یكی از کانون‌های اصلی مبارزه مطرح ساخت. بدون شك دانشجویان از پیشگامان و یكی از نیروهای اصلی انقلاب به شمار می‎رفتند كه دانشگاه‌های كشور را به مركزی برای مبارزات انقلابی تبدیل كرده بودند.

دانشجوی انقلابی برای حفظ آرمان‌های انقلاب چه وظایفی بر عهده دارد؟

همان‌گونه که دانشجویان در پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری آن نقش تعیین‌کننده‌ای داشتند، در تداوم و تثبیت انقلاب نیز نقشه‌خوانی دارند هم‌چنین نقش‌آفرینی دانشجویان کشور در بعد علمی نیز یکی از بهترین راهکارهای تداوم‌بخشی انقلاب اسلامی توسط دانشجویان خواهد بود.

دانشجویان باید بتواند با برطرف سازی آسیب‌ها و در نظر گرفتن شرایط و استفاده مطلوب از فرصت‌های به وجود آمده راه خود را بهتر از گذشته ادامه دهند که این راه  درنهایت به تثبیت و نهادینه شدن اهداف اصلی انقلاب اسلامی یعنی موجب شود.

بدون شك محافظت از ارزش‌ها، اصول و آرمان‌های انقلاب اسلامي وظیفه‌ای است كه بر عهده همگان از مسئولان نظام گرفته تا عموم مردم است، همه دانشجویان بایستی با انسجام و اتحاد، درراه تحقق آرمان‌های انقلاب بکوشند چراکه این انقلاب به‌آسانی به دست نیامده و هرکسی در هر موقعیتی، رسالتی را بر دوش دارد و در این میان، وظیفه دانشجویان بسیار مهم و اثرگذار است.

دراین‌بین دانشجویان باید همچنان به‌عنوان حاملان پیام انقلاب و تضمین‌کنندگان پویایی و تحرک انقلابی بمانند و مهم‌ترین وظیفه این است که دانشجو باید انقلاب را روزبه‌روز بهتر بشناسد و بهتر پاسداری کند.

مصاحبه: وحید ابراهیمی

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  مهمان | 15 بهمن 1396 11:32:21 | ارسال پاسخ
  0
  0
  احسنت آفای ابراهیمی  اخبار استان
 • چشم‌انداز مقاوم‌سازی 70 درصدی روستایی/100 درصد اماکن روستایی کبگان سنددار شدند
 • شناسنامه خط‌خطی آثار تاریخی/وقتی یادگاری نویسان میراث فرهنگی دشتی را فتح می‌کنند
 • اجرای سیرک بزرگ تک ستاره در خورموج
 • امکانات امداد و نجات در دشتی تقویت شود
 • نوشاد نوشادی رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کشور شد
 • دستگيري راننده فراري پس از هفت ماه در دشتی
 • وزش باد شدید و گرد و خاک در استان بوشهر/ خلیج فارس طوفانی می‌شود
 • عملیات اجرای 54 پروژه محرومیت‌زدایی در استان بوشهر آغاز شد
 • دستگاه‌های اجرایی شهرستان دشتی برای مقابله با حوادث احتمالی برنامه‌ریزی کنند
 • مراسم شب شروه در دشتی برگزار شد
 • بنیه قوی نظام جمهوری اسلامی باعث شکست داعش در منطقه شد
 • واگذاری 7 واحد احداثی به مددجویان کمیته امداد دشتی
 • تقویت پایگاه‌های ورزش همگانی مهم‌ترین برنامه فرهنگی شهرداری
 • بزرگ‌ترین هدیه انقلاب قطع وابستگی سیاسی و نظامی از غرب بود
 • عدم‌حمایت مانع بزرگ شکوفایی ورزش دشتی/ برای خرید یک توپ فوتبال باشگاه‌ها باید از بانک وام بگیرند
 • تلاش برای رسیدن به آرمان‌های انقلاب / دانشجوی انقلابی باید پیچیدگی‌های شرایط زمانه را درک کند
 • اعزام 400 دانش آموز به مناطق عملیاتی جنوب در قالب اردوی راهیان نور
 • اولین همایش آواها و نواهای مذهبی در شهر شُنبه برگزار شد
 • شهید مهدوی هیمنه و حیثیت استکبار جهانی را در خلیج‌فارس شکست داد
 • مردم و مسئولین در مقابل خانواده معظم شهدا وظیفه خطیری دارند
 • آرشیو
  ورزشی
 • انتقاد صریح کونته از وضعیت موراتا: او باید مشکلات احمقانه‌اش را برطرف کند!
 • گزارش تمرین امروز تراکتور سازی/ اولین حضور سرمربی سائلام
 • چرا شفر به دنبال هافبک طراح است؟
 • سنگین‌وزن جودوی ایران فینالیست شد
 • راهیابی محجوب به فینال با پیروزی مقابل جودوکار روس
 • طارمی به آرزویش رسید!
 • محجوب به نیمه نهایی صعود کرد
 • یک مربی سالم آمده تا تراکتور را قهرمان کند
 • تساوی بادران به سود نفت مسجد سلیمان
 • ITC طارمی صادر شد
 • ۲هزار و ۶۰۰ نفر ایرانی تماشاگر بازی ایران و اسپانیا/فردا قرعه‌کشی برای انتخاب نهایی هواداران ایران در روسیه
 • تصویب مقرارت جدید کمیته انضباطی توسط کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال
 • پورقاز: به علی کریمی گفتم من فحش ندادم!
 • صالحی امیری: انسجام کمیته ملی المپیک با مجموعه دولت، مجلس و سایر نهادها دنبال خواهد شد
 • مراسم تشییع پیکر تقی روحانی برگزار شد
 • کرانچار از غرامت 4 میلیاردی گذشت
 • قنبری: کرانچار مرد بزرگی بود
 • مراسم معارفه رئیس جدید کمیته ملی المپیک در غیاب اصحاب رسانه برگزار شد
 • ویارئال به دنبال جذب ستاره الهلال
 • مشکل جدیدی که برانکو در پرسپولیس دارد
 • آرشیو