۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اقتصاد مقاومتی » تولید داخلی
  • شناسه : 2559
  • 20 مارس 2016 - 8:03
  • 735 بازدید
  • ارسال توسط :

به گزارش ترنم دشتی رهبر معظم انقلاب اسلامی طی پیامی نوروزی سال ۱۳۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامیدند تا بار دیگر بزرگ‌ترین مسئله کشور یعنی اقتصاد و در رأس آن اشتغال بزرگ‌ترین مشکل فعلی کشور در رأس برنامه‌های ارکان نظام قرار گیرد.

یکی از مهم‌ترین ارکان اقتصاد مقاومتی تکیه‌بر تولید داخلی و حمایت از تولیدات داخلی هست و بدین معنی است که اقتصاد مقاومتی منهای تولید ملی به معنای وابستگی است.

 تکیه‌بر صنعت و کشاورزی و راه‌اندازی و حمایت از واحدهای کوچک و متوسط می‌تواند زمینه‌ساز اقتصادی باشد که گرچه کوچک به نظر می‌رسد، اما زمینه‌ساز اقتصادی پویا و رو به رشد را فراهم می‌کند که می‌تواند در سالهای آتی نوید یک اقتصاد جهانی را برای کشور دهد.

دراین‌بین تکیه‌بر نیروی انسانی جوان و بااراده داخلی می‌تواند کمک بزرگی به این رشد نماید، جوانانی که باانرژی جوانی و ایده‌های خلاقانه و در صورت حمایت گسترده پایه‌های اقتصاد جهانی را در کشور پی‌ریزی کنند.

مهم‌ترین مسئله در اقتصاد مقاومتی، مدیریت مصرف است مصرف هم باید مدیریت شود تا بتوان از اسراف در تمامی ارکان اقتصاد مقاومتی جلوگیری شود.

متأسفانه در سال‌های اخیر در برخی از مدیران نظام اشرافی گری رواج یافته و اگر این اشرافی گری از میان برداشته نشود می‌تواند بزرگ‌ترین آفت برای اقتصاد مقاومتی باشد.

تکیه‌بر اقتصاد مقاومتی آن‌هم با استفاده از تولیدات داخلی می‌تواند زمینه‌ساز حل بزرگ‌ترین بحران کشور یعنی بیکاری جوانان شود و مشکل کشور درزمینهٔ اشتغال را حل نماید.

تکیه‌بر ظرفیت‌های داخلی اعم از منابع معدنی و انسانی و ظرفیت بالای کشاورزی با توجه به اقلیم‌های متفاوت می‌تواند مشکل اقتصاد و بیکاری را به‌طور کامل حل نماید.

اما آنچه باید دراین‌بین موردتوجه قرار گیرد استفاده صحیح از ابزار و قرارگیری صحیح نیروی باتجربه و جوان در کنار یکدیگر است، یعنی نیروی جوان بتواند در کنار تجربه‌اندوزی خود را برای آینده اقتصاد کشور آماده کند.

وحید ابراهیمی

انتهای پیام/

 

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*